Musíme myslieť na rast

Zaspali sme na vavrínoch. Málo sa už pozeráme na hospodársky rast a to musíme zmeniť. Pretože z toho, že nás predbieha Čína – ktorá má v ústave zakotvenú vedúcu úlohu komunistickej strany – vyplývajú isté riziká.

V roku 1980 mala Čína podiel na celosvetovej ekonomike 2,3 %. USA mali 21,3 % a súčasná dvadsaťsedmička EÚ takmer 26 %. V roku 2020 sa Čína dostala na 18,3 %, USA kleslo na 15,8 % a EÚ na 15 %. Zaspali sme na vavrínoch a Čína nás predbieha. Málo sa už pozeráme na hospodársky rast a to musíme zmeniť, pretože z toho, že nás predbieha niekto, kto má v ústave zakotvenú vedúcu úlohu komunistickej strany, vyplývajú isté riziká.

V EÚ a na Slovensku sa už na prvom mieste nerozpráva o tom, čo spraviť, aby sme si udržali hospodársky rast, aké štrukturálne reformy k tomu vedú a že bez rastu len ťažko budeme mať dobré zdravotníctvo, školstvo, výskum alebo ochranu životného prostredia. Väčšina diskusií je o tom, komu dáme peniaze.

Vidíme to u nás, v Česku aj na európskej úrovni. Hovoríme o tom, že si zoberieme nejaký dlh a ako ho rozdelíme. Rozdeľovanie koláča je nepochybne dôležitá súčasť spravovania spoločnosti, ale aj snaha mať ten koláč väčší je legitímna. Aj pri fonde obnovy sa hovorilo hlavne o veľkosti balíka, menej o reformách, ktoré v ňom majú byť. Potrebujeme väčší dôraz na hospodársky rast.

Aj o tom som hovoril v rozhovore pre Denník N:

https://dennikn.sk/2658374/europoslanec-jurzyca-v-unii-sme-zaspali-bez-hospodarskeho-rastu-nebude-lepsie-zdravotnictvo-ani-skolstvo/