Novinky

O slivovici a elektromobiloch

3. novembra 2022
Na slivovicu sa vyberá spotrebná daň. Predražujeme tak negatívne externality. Tie vznikli, lebo kúpa alkoholu nie je len vecou medzi predajcom a zákazníkom. Podobne, ako so slivovicou (alkoholom), je to podľa mňa aj s emisiami skleníkových plynov.

Staršie

Budeme mať dosť peňazí na riešenie klimatickej zmeny?

30. novembra 2021
Často sa hovorí o potrebe peňazí na boj proti klimatickej zmene. Menej už o tom, aký bude mať tento boj dopad na dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Nesúhlasím s presúvaním mladých do sektorov, kde zarobia menej

26. novembra 2021
Tento týždeň sme na plenárnej schôdzi EP diskutovali aj o návrhu, že treba dotáciami pritiahnuť mladých ľudí do agrosektora.

Ako zvýšiť platy učiteľov

11. novembra 2021
Už roky si myslím, že časť eurofondov by mala ísť na zvýšenie platov učiteľov. Bolo by menej byrokracie, neefektívnosti, asi aj korupcie. Včera som mal konečne príležitosť to povedať v pléne Európskeho parlamentu.

Ako zlepšiť dostupnosť bývania

27. októbra 2021
Európsky parlament minulý týždeň vyzval členské štáty, aby zabezpečili dostatok bývania na pokrytie potrieb obyvateľstva. Komu by sa to nepáčilo. Ale pomôže to?

O nemeckých parlamentých voľbách

2. októbra 2021
V Nemecku minulý víkend prebehli parlamentné voľby. V analýze Deutsche Bank som sa pozrel na politické postoje štyroch najúspešnejších strán v témach, ktoré považujem za významné.

Lagardovej odkaz pre Slovensko

29. septembra 2021
Šéfky Európskej centrálnej banky som sa pýtal, prečo nepostupuje proti prichádzajúcej inflácii podobne, ako niektoré iné centrálne banky