Fico sa v rozpočte opäť pripravuje na dlhé dobré časy

Fico zvyšoval deficity v zlých časoch a zvyšuje ich aj v dobrých. V zime sa pripravoval na dlhé leto a v lete na ešte dlhšie leto

V roku 2009 sme zažívali krízu. Zlé časy. Vláda Roberta Fica zvýšila preto výdavky verejnej správy medziročne o rekordných 18,57 %! Žiadna iná krajina v EÚ ich vtedy nezvýšila viac. V roku 2008 sme mali verejný dlh na úrovni 28,2 % z HDP, dnes je to 54 %. Robert Fico v zlých časoch (2009) povedal, že od roku 2010 už bude presadzovať znižovanie deficitov.

Nemali by sme ho ale chytať za slovíčka. Iste myslel, že bude znižovať deficity, konsolidovať verejné financie v dobrých časoch. Nie v krízach. Tak sa pozrime, aké časy z hľadiska možnosti znižovať deficit a dlh prežívame a ako si premiér plní sľub.

Naši hlavní obchodní partneri nie sú v kríze, ich ekonomiky rastú. Štát si požičiava rekordne lacno aj v dôsledku krehkej verbálnej záruky šéfa ECB Draghiho, že „urobí všetko, čo bude treba“ na záchranu eura. Svetové ceny ropy sú stále mimoriadne nízke. ECB tlačí do ekonomiky eurozóny peniaze cez kvantitatívne uvoľňovanie. EÚ tlači peniaze do našej ekonomiky cez eurofondy. Dane sa vyberajú lepšie než v minulosti. Klesá nezamestnanosť. Z peňazí nasporených v druhom pilieri si vláda dala ďalšie repete. Projekt ESO nám má ušetriť stovky miliónov eur, možno aj 700. Automobilkám sa darí. Ešte stále zaberajú reformy z rokov 2004-5.

Kedy, ak nie teraz je ten čas na znižovanie deficitu a dlhu? A kde, ak nie na Slovensku? V krajine s takou unikátnou a ťažko opakovateľnou kombináciou pozitívnych faktorov.

Lenže deficit verejných financií malo Slovensko v roku 2014 vyšší než v roku 2013. (Mimochodom, dlh v prvom štvrťroku 2015 sme mali vyšší než poslednom štvrťroku 2014.) No a vedieme si horšie, než je zvykom v našom klube: Väčšina krajín EÚ si medziročne deficit znížila alebo aspoň nezvýšila (kto má chuť, môže si pozrieť graf pod týmto blogom).

Ďalšie okienko, cez ktoré je vidno mieru konsolidačnej úprimnosti premiéra nám poskytuje porovnanie vládnych odhadov hospodárskeho rastu a plánovaných deficitov na rok 2016:

Minulý rok odhadovala na rok 2016 vláda hospodársky rast 3,5 %. Tento rok už odhaduje na rok 2016 rast 3,7 %. Človek by si povedal, že keď sa vyvíja ekonomika lepšie, než vláda čakala, tak sa nebude zvyšovať deficit. Ale vláda si povedala presný opak. Minulý rok plánovala na rok 2016 deficit 1,21 % a tento rok už v rozpočte na rok 2016 plánuje deficit 1,93 %. Čím rýchlejšie rastie ekonomika, tým viac sa zvyšuje deficit:

Predpoklad vlády v rozpočteRast HDP v roku 2016 (%)Deficit na rok 2016 (% HDP)
V roku 20143,51,21
V roku 20153,71,93

Ak už ani tu nemôžem napísať „lebo Fico“, tak už asi nikde.

Na prvý pohľad to nie je žiadne katastrofálne zhoršenie. Ale vzhľadom na to, že práve dnes by sme sa mali pripravovať na horšie časy, to katastrofa je. Robert Fico extrémne zadlžoval Slovensko v zlých časoch so sľubom, že v dobrých časoch to napraví. Nenapravuje. V zime sa pripravoval na dlhé leto, no a v lete sa pripravuje na ešte dlhšie leto.

Z takejto politiky vyplývajú dva dôležité problémy.

Udržiavanie nášho verejného dlhu v rizikovom pásme v dobrých časoch sa Slovensku môže v zlých časoch, v kríze (ktorá iste príde) vypomstiť oveľa viac než iným krajinám. Jednak máme malú a otvorenú ekonomiku, a teda kríza sa u nás prejavuje horšie než u našich hlavných partnerov, no a jednak ekonomický úspech Slovenka bol založený na unikátnom súbehu faktorov, z ktorých mnohé sa môžu vyčerpať približne v rovnakom čase:  Robert Fico dokončí rozoberanie reforiem, skončí sa kvantitatívne uvoľňovanie a prílev eurofondov, ani automobilový priemysel nebude mať boom v strednej Európe donekonečna, zostarneme,  potenciál Draghiho šamanských slov sa vyčerpá skôr u nás než v Nemecku atď.

Deficitným hospodárením vláda zakrýva skutočnosť, že (zjednodušene) každý kilometer prejazdený vo vlakoch „zadarmo“ a každý kilometer predražene postavených diaľnic sa prejaví v slabšom zdravotníctve, cez rast daní vo vyšších cenách a nižších mzdách, vo vyššej nezamestnanosti, v nižších dôchodkoch aj v slabšej podpore rodín s deťmi.

Ak má štát viac míňať v ťažkých časoch, tak nesmie v dobrých časoch oklamať prípravu na to. Viem, že je to ošúchaná myšlienka. Ale čo už, keď Fico stále používa takú ošúchanú fintu.

Nech sa páči, spomínaný graf:

article_photo

Nie je to katastrofa, ale na to, aké máme práve teraz možnosti znižovať deficit, by sme oproti iným krajinám mali konsolidovať oveľa lepšie.