Alternatíva k tretiemu Ficovmu balíčku

Robert Fico ide ďalej rozdávať rekordne rastúce príjmy verejných financií. SaS ponúka alternatívu, ponechanie peňazí občanom, aby sa oni sami mohli rozhodnúť, ako s nimi naložia.

Robert Fico ide ďalej rozdávať rekordne rastúce príjmy verejných financií. Peniaze, ktoré vyzbieral od veľkých firiem, drobných podnikateľov, živnostníkov, dobre zarábajúcich zamestnancov, aj od tých, ktorých mzdy sú blízke minimálnej. Od dôchodcov, učiteľov, aj sestričiek.

Fico miliardu rozdá. Už ich zopár rozdal. Keďže verí tomu, že keď sa darí štátu, je správne, aby sa štát podelil s občanmi o dobré hospodárske výsledky. Lenže pri delení toho, čo štát zobral platcom daní, zabudol práve na nich. Daňovo-odvodové zaťaženie totiž dramaticky zvyšuje.

Aj my by sme vedeli rozdávať: U nás sa napríklad vymení ročne na 100 000 ľudí asi 100 bedrových kĺbov, v Česku asi 170, vo Švajčiarsku asi 300. Za miliardu by sme sa mohli tento počet takmer zdvojnásobiť. Navždy. Alebo by sa za ňu dala urobiť aj kompletná oprava chrupu pre viac než 115 tisíc ľudí. Dioptrie by mohli byť odstránené 760 tisícom ľudí. Dalo by sa postaviť 85 km nových diaľnic a rýchlostných ciest.

SaS ale ponúka alternatívu, ponechanie peňazí občanom. Tak, aby sa oni sami vo väčšej miere mohli rozhodnúť, či, čím a kam chcú cestovať, alebo či dajú prednosť väčším porciám bravčového mäsa, lyžovačke, alebo či uprednostnia výmenu kĺbu, väčšiu spotrebu plynu, kde si vyberú miesto bydliska… Ak by sme ponechali platcom daní miliardu, mohla by mať každá štvorčlenná rodina viac o 750 eur alebo každý občan 188 eur.

Sas ponúka alternatívu aj preto, aby mali ľudia na starobu istoty. Robert Fico v každej zo svojich vlád navŕtal diery do druhého dôchodkového piliera a v súčasnom volebnom období rozdal veľkú časť peňazí odložených na časy, keď Slovensko zostarne. Ľuďom dal za ne sľuby, že sa o nich postará prvý dôchodkový pilier, ktorý nedokáže zabezpečiť dôstojné dôchodky. Ukazuje sa, že ak sa k moci dostanú ľudoví populisti, zoberú na svoje marketingové ciele peniaze všade, kde sa to dá. Aj budúcim dôchodcom. Preto je najistejšou alternatívou zabezpečenia staroby vyšší čistý príjem ľudí, z ktorého si môžu na dôchodok sami odložiť.

Z uvedených dôvodov dáva SaS alternatívnu ponuku na to, ako by sa mala minúť miliarda, ktorú sľúbil rozdať Robert Fico. Pripomínam, že ostatné ciele nášho ekonomického programu to neovplyvňuje, pretože ide o miliardu „navyše“.

Nech sa páči, alternatívna ponuka v tabuľke:

PoradieNázov opatreniaÚspora na rokDopad na VF (mil. eur)
1.Zrušíme povinné minimálne odvody živnostníkommax. 2427,12 eur133
2.Zrušíme daňové licencie480 až 2880 eur73
3.Zvýšime limit paušálnych výdavkov živnostníkov na 60-násobok životného minima (z 5 na 12 tisíc eur)1300 eur150
4.Znížime daň z motorových vozidiel na minimum požadované EÚ50 až 2000 eur130
5.Znížime daň z benzínu na minimum požadované EÚ368 eur178
6.Znížime daň z nafty na minimum požadované EÚ112 eur124
7.Zrušíme registračnú daň na motorové vozidlá0 až 2964 eur31
8.Zrušíme koncesionárske poplatky55,68 eur74
9.Zrušíme zdravotné odvody z dividendmax. 14 % z 5100010
10.Zrušíme povinné odvody do umeleckých fondov2 % z príjmu1
11.Znížime verejný dlh17,5 eura96
Spolu1000

SaS súčasne ponúka Slovensku dlhodobo väčší balík na rozdelenie, vzhľadom na to, že ekonomika s nižším daňovým zaťažením bude rásť rýchlejšie. Tak, aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Ešte dlho.