Pomohlo zavedenie eura k vyššiemu ekonomickému rastu?

Pri príležitosti dvadsiateho výročia vydania prvých euromincí a eurobankoviek som si pozrel štúdie o vplyve eura na rast ekonomiky eurozóny.

Pri príležitosti dvadsiateho výročia vydania prvých euromincí a eurobankoviek som si pozrel štúdie o vplyve eura na rast ekonomiky eurozóny.

Priznám sa, že som čakal pozitívne správy. Väčšina ale hovorí, že členské štáty eurozóny by boli dnes v priemere bohatšie, ak by na euro neprešli. Pýtam sa preto Európskej centrálnej banky, či má rovnaký názor, ako autori týchto štúdii a ak áno, ako si vysvetľuje, že k tomu došlo.

Podľa mňa je to najmä preto, že sa po zavedení eura dramaticky znížil tlak na to, aby štáty robili potrebné reformy.

 

Štúdie:

  • Gabriel, Ricardo Duque and Pessoa, Ana Sofia, University of Bonn, Adopting the Euro: A Synthetic Control Approach (December 1, 2020):

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3563044&fbclid=IwAR2wyn5yKKJOeOg-MJ_Y3dVUqSmX_OtNTRl3zhO8Z0iVQMi_ml8gu44L6eI

  • Verstegen, L., van Groezen, B., & Meijdam, L. (2017), Tilburg University. Benefits of EMU Participation: Estimates using the Synthetic Control Method:

https://research.tilburguniversity.edu/en/publications/benefits-of-emu-participation-estimates-using-the-synthetic-contr?fbclid=IwAR0tKHly5OQOyXrXToiPq1wd3Ocub9C-TOX3qSDZbH3q9TcXSxapWYYRYtg

  • Alessandro Gasparotti and Matthias Kullas (2019), cep:20 Years of the Euro: Winners and Losers:

https://www.cep.eu/Studien/20_Jahre_Euro_-_Gewinner_und_Verlierer/cepStudy_20_years_Euro_-_Winners_and_Losers.pdf?fbclid=IwAR1_dfe2mmxOEOTZMYw6AfnCi5v5L4h0fkReGsuinSayo3shlDVsirVFJVk