Na západ alebo na východ

Pred 20 rokmi sme urobili jedno z najlepších rozhodnutí v našich dejinách – pridali sme sa k Západu a nie k Rusku. Ukazujú to aj dáta.

Pred 20 rokmi sme urobili jedno z najlepších rozhodnutí v našich dejinách – pridali sme sa k Západu a nie k Rusku. Mnohí to kritizujú, ale som presvedčený, že by si drvivá väčšina z nás radšej vybrala život na priemernej úrovni EÚ ako na úrovni Ruska:

Na základe tohto grafu sa mi zdá logickejšie, že Ukrajina chce byť bližšie k Západu než to, že by chcel Západ expandovať bližšie k Rusku.

To, kam patrí Ukrajina, je dôležité aj pre nás, našu ekonomiku a našu demokraciu. Je to rovnako dôležité ako to, kam patrí Rakúsko. Slovensko by ani náhodou nezažilo rekordné hospodárske rasty (najvyššie v EÚ) a zmenu z nedávnej neliberálnej demokracie (Mečiar) na liberálnu, ak by sme v roku 1989 nehraničili na našej západnej hranici s Rakúskom a zoskupením krajín Európskej únie (EÚ), ale s Ruskom a zoskupením krajín Euroázijskej ekonomickej únie (EEÚ), zloženým z Bieloruska, Ruska a Kazachstanu.