Podporujem výzvu proti účasti Ruska a Bieloruska na OH 2024 v Paríži

Slovensko podporuje Ukrajinu od prvého dňa ruskej agresie a malo by sa jasne postaviť na jej stranu aj vo svete medzinárodného športu.

„Slovensko podporuje Ukrajinu od prvého dňa ruskej agresie a malo by sa jasne postaviť na jej stranu aj vo svete medzinárodného športu,“ uviedli europoslanci.

„Znepokojilo nás rozhodnutie výkonnej rady MOV, podľa ktorého sa budú môcť športovci z Ruska a Bieloruska zúčastniť na OH v Paríži v roku 2024. Nazdávame sa, že MOV týmto rozhodnutím zľahčuje vážnosť ruskej agresie na Ukrajine a odvracia zrak od vojnových zločinov, ktorých sa Rusko dopustilo voči nevinným ľuďom,“ uviedol iniciátor výzvy poslanec Hojsík.

List adresovaný predsedov SOŠV Antonovi Siekelovi podpísali Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Peter Pollák, Ivan Štefanec a Eugen Jurzyca.

MOV na decembrovom stretnutí národných výborov zdôraznil, že športovcov nemôžu trestať za to, z ktorého štátu pochádzajú a začal rokovať o možnosti návratu Rusov a Bielorusov do medzinárodného športového diania. Viaceré krajiny však varovali, že môžu hry v Paríži bojkotovať, ak aj napriek pokračujúcej invázii na Ukrajinu budú Rusi a Bielorusi v Paríži štartovať. (tasr)

https://www.teraz.sk/slovensko/slovenski-europoslancisportovci-z-rus/691940-clanok.html